ИНТЕРВЮТА


ИВАН ШЮЛЮШЕВ: СЪНЯТ Е НЕЩО БЕЗЦЕННО ЗА НАС!
Визитка            
Иван Шюлюшев е аналитичен психотерапевт, член на дружеството на психолозите в България. По образование е магистър по приложна психология. От седем години има самостоятелна практика в град Варна.
Предоставя консултации и психотерапия за възрастни, юноши и деца. Работи с депресивни и тревожни състояния, емоционални и поведенчески проблеми, затруднения по повод преживяна загуба, травма и др. Клинично тълкуване на сънища.
Преминал е курсове по психодрама, участва в семинари, конференции и тренинги.
Сънищата са тясно свързани с човешката психология. Изследванията показват, че човек прекарва около шест години от живота си в сънища, което е около два часа всяка нощ.
Сънят е мостът, прехвърлен над пропастта, която разделя несъзнаваното от съзнанието. Той изразява дълбоката ни личност, истинската ни същност. Той ни среща със самите нас. Разумът ни е пълен с много универсални неща – канони, правила, морално-ценностни кодекси, които са привнесени отвън и които си приличат за повечето хора по света. Ние се отъждествяваме с тях и губим в голяма степен своята индивидуалност, която в съня може да изплува. В съня сме винаги честни и истински. Там няма роли и лицемерие.
Но сънят ни предава своето послание чрез образи, които никога не бива да се приемат буквално. Как да ги разтълкуваме? И можем ли да сторим това сами?
- Вие сте магистър психолог, но в работата си използвате и тълкуване на сънищата. Каква е връзката между психологията и сънищата?
- Психологията е наука, която изучава човешката психика. Тя има две сфери (най-грубо казано) – съзнавана и неосъзната. Автор на сънищата е несъзнаваната сфера на психиката. И психологията изучава връзката между двете сфери, която е фатална за човека, за неговото съществуване. И сънят е мостът между несъзнаваната психика и съзнаваното. След като психологията се занимава с дълбиннитите слоеве на психиката, първото нещо, което би трябвало да направи, е да обърне внимание на сънищата, тъй като те са посланията на несъзнаваната психика към съзнаваната.
- Вие говорите за клинично тълкуване на сънищата. Те показват ли моментното психично състояние на човека?
- Сънищата най-вече носят информация за психичното състояние на човека. Те са така наречената вътрешна информация, нещо много лично, защото те именно предават, изразяват по свой кодиран начин състоянието на човешката психика. И най-вече са баланс, контрапункт на съзнаваната нагласа. Защото човек може да си мисли нещо за себе си (това е информация от съзнаваната нагласа), но несъзнаваната нагласа, като контрапункт, понякога има точно обратното мнение по въпроса. И чрез сънищата тя го предава, така че човек винаги може да коригира създалата се нагласа, благодарение на информацията от несъзнаваното или сънищата.
- Защо сънищата са необходимост?
- Не само са необходимост, те са потребност, която организмът използва за хомеостатика, за да постигне равновесие. Без сънищата е немислимо съществуването на човека. Човек не може да ги регулира, нито да откаже да сънува. Всеки човек сънува, въпреки че не всеки си спомня сънищата. Това е вече друг въпрос. Човек сънува дори и когато е в съзнание. Може би сте чували за т.нар. „сънища на яве”?
- Защо някои хора помнят сънищата си, а други – не? Тези, които ги помнят и след това успяват да си ги разтълкуват, по-специални ли са от другите?
- Не, всичко зависи от съзнаваната нагласа. Тя е приемникът на сънищата. Ако съзнаваната нагласа е предварително настроена, че сънищата са нещо нелепо, нелогично, безсмислено (въпреки че ги има и въпреки че няма сън, който да не означава нещо). Както при малките деца, които са погълнати от играта и не чуват в момента какво им говорят възрастните.
- Има ли връзка между кошмарите и здравословното състояние на човека. Може ли да кажем, че ако човек сънува един и същ повтарящ се кошмар, това означава здравословен проблем?
- Кошмарите са вследствие на това, че човек не „чува” посланията на несъзнаваното, не иска да ги разбере. Затова сънят се повтаря многократно, в най-различна форма. Съдържанието е едно и също, но сънят го предава във форми, които вече са по-драстични. Тогава се появява кошмарът или повтарящите се сънища. Въпреки „глухотата” на съзнаваното, несъзнаваното иска да каже истината и затова я драматизира до степен на чуваемост.
Много от сънищата и то много често предсказват наличието на заболяване, под най-различна символна форма, преди още да са се появили телесните симптоми. Когато психичните симптоми са вече налице, несъзнаваното много кошмарно информира за тях. Човек би трябвало да знае какво означават.
- Когато става въпрос за заболяване, сънят винаги ли е във вид на кошмар и то повтарящ се?
- Не, не винаги е в стила на кошмара, но в повечето случаи се проявява така. И е повтарящ се. Обикновено клиентът идва при мен, когато информацията вече е придобила формата на повтарящ се кошмар.
- Вие давате в блога си изложение на стоте болести. Сред тях посочвате, че любовта също е болест. Защо?
- Разбира се, че е болест, но полезна болест. Природата изисква от нас непрекъснато да се развиваме, непрекъснато да отговаряме на живота със страдание. Любовта изкарва човек от равновесие – разтуптява се сърцето, кръвното налягане се покачва, това е излизане от хомеостазата. И за да се освободи, човек търси връзката, за да осъществи върховната задача на природата. Ще ви спомена един мой любим автор – Андерсен (много харесвам неговите приказки). Той е имал невероятен, огромен психичен проблем. А резултатът от този проблем са прекрасните му творения.
- Какъв проблем е имал?
- Хомосексуален проблем. Знаете, обществото тогава е гледало по друг начин на такива хора. Но, за съжаление, това са резултати от развитието на човечеството.
- Защо има хора, които сънуват цветни сънища, а другите – само чернобели?
- Сънищата винаги са цветни, но възприятието им може да бъде чернобяло. Има хора, които не възприемат и външния цвят, защото нямат тази възможност и това е недостатък. Недостатък не на съня, а на приемника на съня.
- При какви проблеми ви търсят за тълкуване на сънищата?
- За най-различни проблеми, но винаги, когато сънят ги е смутил, когато им е направил голямо впечатление, обикновено – уплашени. В 50% от случаите този страх се оказва неоснователен. Несъзнаваното иска да каже нещо мъдро, което е в полза на индивида, нещо от текущия момент от неговото развитие, да помогне в еволюцията му като личност, а не да го плаши. Сънят не плаши, той дава информация във вид, който понякога може да бъде по-стряскащ. Всичко това, поради неправилното му тълкуване или неправилното му разбиране.
- Вие тълкувате съня, за да усилите лечебната му функция?
- Точно така. Затова методът, по който правя това, се нарича амплификация (подсилване, разширение, подчертаване на информационната същност на съня). Методът се основава на един експеримент, който прави пруски гледач на пилета. Веднъж му хрумнало да постави цели семейства пилета върху звукови табла. Когато кокошката кълвяла, звукът бил много по-силен и пилетата се хранели много по-добре. Те наддали по-бързо, защото ядели двойна порция. Струва ми се, че нашето тълкуване на сънищата е точно като звуковите табла на прусака. С тях просто се опитваме да усилим лечебния ефект на съня. Това също обяснява защо интерпретацията не бива да бъде интелектуална, а по-скоро емоционална, и да не тълкува съня докрай – за да остане усещането за притежание. Този, който тълкува сънища, не бива да чувства съня като напълно разбран, защото това ще убие резонанса. Тълкуването на съня е по-скоро начин да се разговаря около съня, така че неговото послание да бъде чуто по-добре. Само тогава има лечебен ефект.
Сънищата са като вятъра. Вятърът е лечебната сила на духа.
- Защо тълкуването на съня не трябва да бъде интелектуално, а емоционално?
- Защото ни управляват емоциите, а не разумът. Обществото ни все повече е подвластно на емоциите, но управлявани от чувствата. Ако ни управляват само емоциите, това не винаги е полезно за нас. Когато ни управляват чувствата, т.е., сърцето, тогава нещата са наред.
- А чувствата не са ли по-неконтролируеми? Може да ни отведат в грешна посока?
- Чувствата са функция на съзнаваната нагласа. А емоцията е продукт на неконтролируемата реакция на несъзнаваното. Тя ни връхлита, без изобщо да ни пита. Вие може да контролирате само последствията от нея, поведението си, но появата на емоцията и силата й – не можете да регулирате. А чувствата могат да се създават, да се развиват, да се контролират.
- Когато ви казах, че аз не сънувам, вие ми отговорихте: „Това може да се промени!” Как може да се промени факта, че не сънуваме и най-вече – защо да го правя?
- Виждате известно противоречие, нали? Уж сънищата са неконтролируеми, а изведнъж се оказва, че съзнателно можем да променим това положение. Всъщност, ние може да променим отношението си към съня и тогава ще започнем да му обръщаме внимание, ще разберем, че той е нещо безценно за нас.
Разбира се, тази промяна в отношението към съня може да стане с помощта на психолог.
- Вие казвате, че когато някой разказва съня си, това, най-често е по повод на някакъв деликатен проблем в момента.
- Да, сънят е най-личното нещо. Човек пази безброй тайни в себе си, но не ги разкрива. Чрез съня маската се сваля и започва разконспирирането на истината.
- Има ли научна основа тълкуването на сънищата в психологията? Когато кажем тълкуване на сънищата, всички се сещаме за съновниците, в които е описан символа на сънувания предмет. Може ли съновникът да ни помогне в този смисъл и сами да си тълкуваме сънищата?
- Съновниците са нещо много несериозно, за да се сравняват с клиничното тълкуване на сънищата в психологията. Защо? Защото, например, символът къща, който се появява в съня на човек, не винаги е еднозначен. За мен той ще означава едно, за вас – друго нещо. Затова е най-добре човек сам да тълкува съня си със съдействието на психолог. Защото тогава може да се изрази клиничния ефект от тълкуването на съня. А съновниците са детска игра – както навремето „Шегите на Амур”. По-възрастните си спомнят тази игра. В нея има символи, които се тълкуваха произволно. Същите са и съновниците. Те тълкуват символа произволно, но не отчитат контекста на съня. При един и същи човек, например, къщата, в един сън може да означава едно, а в друг – нещо съвсем различно.
Тълкуването на съня зависи от много неща: от личността на сънуващия, от оперативния момент в живота му, от контекста в съня...
- В психологията при тълкуване на сънищата не съществуват ли символи?
- Символите съществуват, но те са многослойни и многозначни. Освен това те са разтегнати по вертикалата и по хоризонталата. Във вертикала това е зависимост от личността на сънуващия, по хоризонталата – зависимост от неговата съзнавана нагласа. Един сън, сънуван от един и същи човек, днес може да означава едно, утре – друго нещо, защото съзнаваната нагласа е зависима от времето и от обстоятелствата около нея.
Задълбоченото тълкуване на сънищата изисква много сериозно познаване на личността на сънуващия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар